Özel: Erdoğan için anayasa yapılmaz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile yeni anayasa çalışmaları kapsamında yaptığı görüşmenin ardından partisinin TBMM Grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

YERLİKAYA İLE YENİ GÖRÜŞME 

(Taksim’in 1 Mayıs’a kapanması) – Baskıyla, güçle tesis edilen iktidarlar kaybetmeye mahkumdur. İçişleri Bakanı ile bu sabah da görüşme yaptık. Önerimi yerine getiremeyeceğini söylediler. Hâlâ geç değil. 

ANAYASA TEMASI

(Anayasa süreci) – Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için anayasa yapılmaz. Anayasalar aşkın zamanlı metinlerdir, topluma yeni bir elbise dikmek… Giymeyeceğimiz bir elbise alır mıyız? Anayasa demokrasinin elbisesiyse sen mevcut olana uymuyorsan yenisini alsan ne olur eskini alsan ne olur? Herkes beğendiği maddeye uyar, beğenmediğine uymazsa ortada anayasa kalmaz. Yenisi yapılana kadar eskisine uymak her vatandaşın görevidir. 

AYM KARARLARINI HATIRLATTI

– Anayasa der ki AYM kararları herkes için bağlayıcıdır. Elimde bir AYM kararı var. (AYM’nin Taksim kararını göstererek) Bu AYM üyelerini ben atamadım, sen atadın. Bu karara uymayan birisi, yarından sonra kendisi ile görüşeceğiz, elbette müzakere edeceğiz.

– Taksim’i kapatmak, Can Atalay’ı bırakmamak anayasayı tanımamaktır. Gezi tutuklularını Silivri’de tutmak anayasa tanımamaktır. Ortağınızın AYM kapatılsın söylemlerine sessiz kalmak anayasa tanımamaktır.

TAKSİM KARARI 

– Ben siyasilerin el sıkışması her zaman savundum. Müzakere başka bir şey, aynı fikirde olmak başka bir şeydir. Anayasa yeminine sadık kalmasını hatırlatmak her birimizin görevi.

– Sendikalar Taksim’e yürüyorsa onlarla birlikte olacağız. Güvenlik güçleriyle emekçileri çatıştırmak isteyen olabilir. 1 Mayıs’ta kelepçe, gaz, cop görmek istemiyoruz. 

“BU MÜFREDATI REDDEDİYORUZ”

(Müfredat değişikliği) – Mesele ‘efendim kindar bir nesil yetiştirelim, potansiyel seçmen olsun’ bakış açısı eğitimci bakış açısı değildir. AKP’ye oy verenlere sesleniyor. Mayıs seçimi Kemal Bey’in kazandığını düşünelim. CHP’nin müfredatın adını kendi partisinin sloganı koyduğunu düşünün… Senin çocuğun okuduğunu anlamıyorsa kusur senin seçtiğin kafada. ’10 yılda hazırladık, 7 günde cevap verin’ diyor. Bilimsel eğitimden uzaklaşınca kalkınma, zenginleşme olmaz.

– Bu müfredatı reddediyoruz, elbette çalışacağız, eleştireceğiz. Oldubittiyle müfredat yapılması son derece sakıncalı. Milli Eğitim Bakanı’nı uyarmıyorum. Onun en zayıf olduğu ders okuduğunu anlama.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir